Dział spadku, stwierdzenie nabycia spadku, spadek.

Stwierdzenie nabycia spadku, dział spadku, spadki Szczecin.

Jak nabyć, bądź zrzec się spadku?

Po śmierci spadkodawcy należy przeprowadzić postępowanie spadkowe, które składa się z dwóch etapów.  Pierwszy etap to stwierdzenie nabycia spadku, drugi to dział spadku.

Stwierdzenie nabycia spadku

W wyniku stwierdzenia nabycia spadku ustala się kto jest spadkodawcą i w jakim udziale przypada mu spadek. Nadal natomiast nie wiadomo kto co dziedziczy – cały spadek jest bowiem jeszcze nie podzielony i stanowi wspólną własnością spadkobierców. Dopiero dział spadku pozwala podzielić konkretne składniki majątkowe pomiędzy spadkobierców.

Stwierdzenie nabycia spadku można uzyskać w sądzie, bądź u notariusza (tzw. akt poświadczenie dziedziczenia). U notariusza sprawa przebiega szybciej, ale warunkiem jest stawiennictwo wszystkich spadkobierców i są oni ze sobą zgodni. Jeżeli któryś ze spadkobierców kwestionuje ważność testamentu, to notariusz nie będzie mógł rozstrzygnąć sporu w tej kwestii, a sprawa przeniesie się do sądu. Konieczności wspólnej obecności wszystkich spadkobierców, nie ma natomiast w sądzie. Sąd musi mieć tylko potwierdzenie, że uczestnik postępowania odebrał zawiadomienie o terminie, a decyzja czy stawić się czy nie należy do każdego z uczestników.

Dział spaku, spadek, roszczenia spadkowe.

Dział spadku i postępowanie spadkowe.

Drugi etap postępowania spadkowego rozpoczyna się po uprawomocnieniu się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub aktu poświadczenia dziedziczenia jest to tzw. dział spadku. Jest on konieczny do przeprowadzenia w sytuacji gdy jest więcej niż jeden spadkobierca.  Podobnie jak poprzednio można go przeprowadzić w sądzie lub u notariusza (z tym zastrzeżeniem, że u notariusza, musi być zgodność między spadkobiercami, co do sposobu podziału majątku) Sąd natomiast na wniosek jednego ze spadkobierców, zajmie się sprawą o dział spadku zarówno przy zgodnym wniosku, jak i przy braku porozumienia między spadkobiercami co do sposobu podziału spadku.

Zapraszamy zatem serdecznie do nas, w naszej kancelarii w Szczecinie dowiecie się bowiem Państwo m.in. więcej w kwestii, jakie muszą być spełnione warunki by sąd podzielił spadek, w jaki sposób sąd może to zrobić, jakie czynniki wpływają na sprawność postępowania, od czego zależy wysokość ewentualnych spłat pozostałych uczestników, jak w napisać wniosek o stwierdzenie nabycia spadku i dział spadku, czy tez jak przebiega cała sprawa sądowa.

Oczywiście nasza kancelaria adwokacka , może przygotować wniosek w Państwa imieniu, jak również reprezentować Państwa w sprawie sądowej. Zapraszamy do kontaktu.

Z całego serca polecam rzetelną, konkretną i zaangażowaną Panią Mecenas – pomoże, doradzi i nie zostawi bez rozwiązania problemu.

– Joanna Drozd

Kancelaria  Adwokat Monika Stokowska – Bażant

Królowej Korony Polskiej 2/1  Szczecin 70-485
Poniedziałek – Piątek
9:00 – 17:00

Zadzwoń Teraz