ClickCease

Pozew o zapłatę

Skuteczne dochodzenie należności

Pozew o zapłatę Szczecin

Kiedy nierzetelny kontrahent nie rozlicza się ze swoich należności, a wysłane wcześniej wezwania do zapłaty nie przynoszą efektu, należy zastanowić się nad poczynieniem kolejnego kroku i złożeniem pozwu do sądu. Czym jest pozew i jak go napisać? Najprościej rzecz ujmując jest, to czynność następująca po wezwaniu do zapłaty, jaką poczynić musi wierzyciel na drodze do odzyskania pieniędzy np. za nieopłacone faktury. Jest to pismo sądowe, które musi zawierać określone w obowiązujących przepisach prawa (konkretnie w przepisach kodeksu postępowania cywilnego informacje). Jeśli ich brak, sąd wezwie Cię do ich wskazania, bądź w niektórych przypadkach może nawet oddalić powództwo. Rozpoznanie sprawy zostanie opóźnione, a Ty stracisz cenny czas. Czasem nawet możliwość skutecznej egzekucji z majątku dłużnika. Jeżeli pozew napisany będzie prawidłowo, sąd wyda nakaz zapłaty lub wyrok.

Nakaz zapłaty

Chcąc skutecznie i szybko uzyskać nakaz zapłaty, przygotowując pozew do sądu pamiętać należy, że zwierać on musi:

  1. datę i miejsce sporządzenia pisma oraz właściwy sąd
  2. wymienione z imienia i nazwiska (nazwy) strony postępowania, wraz z ich adresami, oraz co najmniej Twój PESEL lub NIP
  3. kwotę dochodzoną pozwem wraz z oznaczeniem rodzaju pisma
  4. określenie żądania pozwu tj. czyli czego domagasz się od dłużnika
  5. wnioski dodatkowe m.in. o zwrot kosztów procesu od dłużnika, o wydanie nakazu zapłaty oraz wniosek o przeprowadzenie rozprawy pod Twoją nieobecność.
  6. wnioski dowodowe jakie sąd ma przeprowadzić, by uznać Twoje roszczenie za zasadne
  7. uzasadnienie czyli opis jak doszło do powstania zadłużenia, jaka została zawarta umowa, kiedy została wystawiona faktura, czy i kiedy, wysłałeś wezwanie do zapłaty itd. Wszystko to należy podeprzeć dowodami.
  8. Załączniki czyli dokumenty załączone do pozwu, potwierdzające, że to co piszesz uzasadnia wydanie nakazu zapłaty bądź wyroku.

Pozew podlega opłacie sądowej, która wynosi co do zasady 5%wartości przedmiotu sporu.

Przygotowany w 2 egzemplarzach pozew (jeden dla sądu, jeden dla dłużnika), należy złożyć w biurze podawczym sądu lub wysłać listem poleconym na poczcie. Jeśli dłużników jest więcej niż jeden, musisz przygotować pozew z załącznikami dla każdego z nich.

Zapraszamy zatem serdecznie do nas, w naszej kancelarii w Szczecinie dowiecie się bowiem Państwo m.in. jakie muszą być spełnione warunki by sąd zasądził należne Państwu pieniądze jakich sytuacjach sąd wyda nakaz zapłaty, w jakich wyrok, jakie czynniki wpływają na sprawność postępowania, jak w napisać pozew o zapłatę czy jak przebiega cała sprawa sądowa. Oczywiście kancelaria , może przygotować pozew w Państwa imieniu, jak również reprezentować Państwa w sprawie sądowej.

 

Pozew o zapłatę
5 (100%) 7 votes

Słuchamy, pomagamy, doradzamy.

Opinie naszych klientów

Kancelaria Adwokacka Adwokat Monika Stokowska-Bażant pomogła mi w bardzo ważnej dla mnie sprawie o charakterze cywilnym. Byłem reprezentowany w należyty sposób, zawsze otrzymywałem bieżące informacje dotyczące toku sprawy i dzięki wiedzy i profesjonalnemu podejściu mogłem liczyć na szybkie zakończenie postępowania. Z czystym sumieniem mogę polecić współpracę z kancelarią i powierzanie im reprezentowania swoich spraw przed sądem.

Referencja: Sprawa rozwodowa
5 (100%) 14 votes

Andreas Kruplift

Współpraca z adwokat Moniką Stokowską-Bażant była dla mnie pozytywnym zaskoczeniem. Spotkania odbywają się w atmosferze zrozumienia i wzajemnego szacunku. Sprawy prowadzone są terminowo i nigdy nie ma problemu z kontaktem z kancelarią oraz z uzyskaniem informacji na temat prowadzonej sprawy. Pani Monika jest bardzo konkretną osobą z ogromnym doświadczeniem i bogatą wiedzą merytoryczną. Byłem na bieżąco informowany o postępach w mojej sprawie oraz o konieczności dopełniania formalności. Kancelaria radzi sobie nawet ze skomplikowanymi sprawami, podchodząc do klienta z pełnym profesjonalizmem. Jestem bardzo zadowolony z usług kancelarii. Dobry adwokat to nie tylko fachowa pomoc ale i realne wsparcie.

Referencja: Sprawa o podział majątku
5 (100%) 4 votes

Tomasz Bąkiewicz

Polecam współpracę z Panią Adwokat Moniką Stokowską-Bażant. Z usług Kancelarii korzystałam kilkukrotnie w sprawach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zgłaszając się do kancelarii, otrzymałam skuteczne wsparcie prawne, dzięki czemu mogłam szybko rozwiązać swój problem. Korzystając z usług Kancelarii, mogliśmy liczyć na bogate doświadczenie oraz szeroką wiedzę ekspercką i pełen profesjonalizm. Z czystym sumieniem polecam współpracę każdemu, komu zależy na profesjonalnej i skutecznej obsłudze prawnej.

Referencja: Sprawa o zachowek
Oceń treść

Anna Kowalczyk

Naszym celem jest jak najlepiej poznać i zrozumieć naszych Klientów

Godziny otwarcia:

Poniedziałek – Piątek w godzinach 8:00 – 17:00

Lokalizacja: 70-485 Szczecin Królowej Korony Polskiej 2/1

+48604247594