Czy sam sobie poradzę?

//

Czy sam sobie poradzę bez adwokata?

Wydawałoby się, że w dobie łatwego dostępu do Internetu każdy jest w stanie sam poradzić sobie z problemem prawnym. Niestety nie zawsze wszystko jest takie proste, jak by się na pierwszy rzut oka, wydawało. Fakt nie korzystania z usług adwokata w trakcie rozprawy sądowej, czy też nieznajomość konkretnych przepisów, nie zwalnia nikogo ze spełnienia wymogów formalnych i postępowania zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Ignorantia iuris nocet – nieznajomość prawa szkodzi.

Nieznajomość prawa, nie zwalnia nas z jego przestrzegania. Tłumaczenie się, że nie miało się pojęcia o istniejącym przepisie i nieświadomym popełnieniu wykroczenia nie jest usprawiedliwieniem. W przypadku, kiedy przepisy nie są jasne, czy zrozumiałe, niezbędna może okazać się pomoc prawna. Prowadzenie rozprawy przez osobę posiadającą szeroką wiedzę prawniczą daje nam pewność prawidłowego sporządzenia pism, pozwów, czy ogólnego prowadzenia sprawy. Zajmując się problemem prawnym adwokat szczecin przygotuje klienta do udziału w sprawie, sprawdzi dowody, czy poprawność wystosowanych pism, dopilnuje wszelkich niezbędnych formalności. Pozwoli to na ograniczenie stresu związanego z udziałem w rozprawie sądowej.

Z prawnikiem nie tylko do sądu

Często w życiu codziennym zawieramy różnego rodzaju umowy, wypełniamy ogrom dokumentów, korzystamy z usług bankowych itp. Podpisanie niekorzystnej umowy może nieść za sobą przykre konsekwencje. Warto jeszcze przed podjęciem decyzji udać się do osoby udzielającej porad prawnych. Czy to sprawa dotycząca sytuacji rodzinnej, czy zawodowej, umowa kupna nowego samochodu, czy sprawa spadkowa, warto skorzystać z usług dobrej kancelarii prawnej. Polskie ustawodawstwo jest bardzo rozbudowane, dodatkowo obowiązują również przepisy unijne, przez co łatwo popełnić błąd lub przeoczyć ważne kwestie prawne nawet w codziennych, z pozory błahych sprawach.

Czy warto korzystać z pomocy prawnej?

Nawet z pozoru prosta sprawa, może w toku postępowania okazać się skomplikowaną. Jeśli ktoś zdecyduje się na samodzielne reprezentowanie się w sądzie, będzie zmuszony zapoznać się ze skomplikowanymi przepisami i procedurami. W przypadku braku adwokata, strona zmuszona jest sama występować publicznie przed sądem, formułować tezy dowodowe, wnioski, czy też dokonać przesłuchania świadków. Korzystanie z pomocy prawnika, nie tylko ułatwi przeprowadzenie samego procesu, ale również pozwoli odpowiednio przygotować się do niego. Warto korzystać z porad prawnych również w życiu codziennym. Dobry prawnik szczecin będzie potrafił wyjaśnić wszelkie zawiłości w przepisach. Dzięki jego pomocy można oszczędzić nie tylko czas, ale również pieniądze (koszt porady prawnej jest dużo niższy niż kara za niedostosowanie się do przepisów)  i uniknąć stresu.

Co do zasady, nie ma obowiązku korzystania z usług adwokata (z wyjątkiem postępowań przed Sądem Najwyższym). Z tego powodu wiele osób rezygnuje z usług pełnomocnika, twierdząc, że jest to zbyt wysoki koszt. Jednak brak podstawowej wiedzy prawnej, może przyczynić się do przegrania postępowania sądowego lub podjęcia złej decyzji, co spowodować może spore straty finansowe i materialne.

Dodaj komentarz

Kancelaria  Adwokat Monika Stokowska – Bażant

Królowej Korony Polskiej 2/1  Szczecin 70-485
Poniedziałek – Piątek
9:00 – 17:00

Call Now ButtonZadzwoń Teraz