Regulaminy w biznesie internetowym – najczęściej popełniane błędy

Jak napisać regulamin, by nie zrobić sobie problemu?

Regulaminy w biznesie internetowym – najczęściej popełniane błędy

Data dodania: 26 lutego 2020

Regulamin dla przedsiębiorcy internetowego

 

Regulamin w oczach wielu e-przedsiębiorców to dokument, który może być bardzo prosty i tym samym można sformułować samodzielnie. Tymczasem regulamin jest potężnym narzędziem, które może ochronić prowadzony w sieci biznes przed różnego typu sytuacjami, oszczędzając przedsiębiorcy czas, nerwy i pieniądze. Jeśli jednak jako e-przedsiębiorca zdecydujesz się napisać regulamin samodzielnie, to zobacz jakich błędów unikać.

Kopiuj – wklej

Nasza kancelaria adwokacka Szczecin miała do czynienia z wieloma regulaminami stworzonymi na zasadzie „kopiuj – wklej”. Często przedsiębiorcy wykorzystują regulaminy znalezione w internecie i wykorzystują je w niemal niezmienionym brzmieniu w swoich e-sklepach i serwisach internetowych. Jednak taka metoda wiąże się z dwoma poważnymi zagrożeniami. Po pierwsze nie wiemy kto stworzył regulamin i czy zrobił to poprawnie. Okazuje się, że nawet skopiowanie regulaminu ze strony znanych i renomowanych firm nie gwarantuje bezpieczeństwa. Po drugie regulamin w takim wypadku nie jest dostosowany do specyfiki danej firmy.

Błędna interpretacja prawa

Zdarza się też, że przedsiębiorca przystąpi do tworzenia regulaminu od podstaw. Jednak i w tym wypadku czyhają na niego niebezpieczeństwa. Najpoważniejszym z nich jest błędna interpretacja obowiązujących przepisów prawa. W rezultacie można stworzyć zapisy niezgodne z prawem, co może skutkować nawet dotkliwymi konsekwencjami. Niestety mnogość przepisów, a także specyficzny język prawniczy nie ułatwiają przedsiębiorcom zadania stworzenia poprawnego regulaminu.

B2B vs B2C

Bardzo często spotykanym w regulaminach błędem jest mieszanie zapisów dotyczących obrotu B2B i B2C. Nie ma konieczności tworzenia dwóch odrębnych regulaminów, choć jest to rozwiązanie bardziej czytelne dla klientów, jednak trzeba wiedzieć jak rozróżnić poszczególne zapisy w regulaminie. Trzeba mieć na uwadze, że prawo zezwala na więcej w zakresie obrotu gospodarczego w B2B, niż w B2C.

Lakoniczny regulamin

Stworzenie bardzo prostego regulaminu w większości przypadków nie jest najlepszym wyjściem. Przedsiębiorca powinien traktować regulamin jako narzędzie, które chroni jego interesy. Dlatego też im więcej kwestii będzie uregulowane poszczególnymi zapisami regulaminu tym lepiej. Rozbudowany regulamin jest jednak trudny do stworzenia przez przedsiębiorców, dlatego warto zdać się na porady prawne Szczecin.

Klauzule niedozwolone

Brak wiedzy z zakresu prawa i znajomości szeregu przepisów skutkuje też często zapisami w regulaminie, które określane są jako klauzule abuzywne. Są to niedozwolone postanowienia umowne, które nie są zgodne z prawem i dlatego nie mają mocy prawnej. Klauzule niedozwolone naruszają interesy konsumentów. Do klauzul abuzywnych należy chociażby pozbawienie konsumenta prawa do rozwiązania umowy, odstąpienia od niej lub wypowiedzenia umowy. Spotykane są też zapisy w regulaminach, które uzależniają zawarcie umowy od zobowiązania konsumenta do zawierania w przyszłości dalszych umów. Z niedozwolonymi postanowieniami umownymi można zapoznać się korzystając z Rejestru klauzul niedozwolonych, który prowadzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Naszym celem jest jak najlepiej poznać i zrozumieć naszych Klientów

Godziny otwarcia:

Poniedziałek – Piątek w godzinach 8:00 – 17:00

Lokalizacja: 70-485 Szczecin Królowej Korony Polskiej 2/1

+48604247594


Call Now Button Zadzwoń do nas !